אקרשטיין תעשיות בע”מ’ מציגה:

איסור על התארגנות עובדים במפעל


צילם: דניאל עוז

 

ביום חמישי, 7.1.10, התקיים מול מפעל קרשטיין בירוחם אירוע סולידריות ותמיכה של "גרילת תרבות" עם מאבקם של העובדים במפעל שהיה אחד השיאים של גרילה תרבות.

 

הפועלים באקרשטיין-ירוחם עובדים כ- 12 שעות ביום בתנאים פיזיים קשים, תמורת משכורת מינימאלית וללא ביטחון תעסוקתי. בשנה האחרונה חלה הרעה בתנאי העסקתם ובוטלו הטבות שניתנו להם בעבר כגון תוספת ותק. כל זאת בנוסף לבעיות בטיחות במפעל, ליחס משפיל כלפי עובדים ולחתמה על חוזים אישיים שבהם סעיף בלתי חוקי האוסר עליהם להתאגד, אשר הוכנס לחוזים לאחר ניסיון קודם של העובדים להקים ועד שפוטר באופן מידי.

העובדים התארגנו במסגרת “כוח לעובדים”, אך ההנהלה מסרבת להכיר בוועד. פניית העובדים להנהלה במטרה להיפגש ולנהל משא ומתן לצורך חתימה על הסכם קיבוצי נדחתה על ידי ההנהלה אשר החלה לנקוט בצעדים אגרסיביים לשבירת ההתארגנות, תוך אזהרות שהקמת הוועד תעודד את סגירת המפעל והעברתו לרומניה ושלל אמצעי הפחדה. יש לציין כי בעלי המפעל קיבלו בחמש השנים האחרונות מענק של 40 מליון ₪ ממשרד התמ"ת על עצם קיום המפעל בירוחם.

עובדים הם לא מרצפות משתלבות!

 

 

האירוע התקיים ביוזמת גרילה תרבות, ארגון-על של יוצרים וכתבי עת, שמטרתו להוציא את השירה ממגדל השן הצונן אל השטח הבוער ולהשתמש ביצירה בישראל כדי לסייע במאבקים חברתיים. הפגנת השירה של גרילה תרבות נעשתה בשיתוף עם ארגון כוח לעובדים, וכתבי העת לשירה: מעין, כביש 40 (מצפה רמון) ודקה (באר שבע).

 

תוצאות: זמן קצר אחרי אירוע גרילה תרבות, שסוקר בעיתונות (ידיעות אחרונות, הארץ, עיתונות הנגב), בטלויזיה (אייטם נרחב במהדורת יום שישי של ערוץ 10) וברדיו (התוכנית של קרן נויבך), הגיע צביקה אקרשטיין בנו של הבעלים למפעל, הוא שוחח עם העובדים ופיטר את מנהל המפעל שנחשב קשוח מאוד.

שבוע לאחר מכן, הגיעה פסיקת בית המשפט שמאשרת את הועד של כוח לעובדים. בפסק הדין השתמשה השופטת בביטוי "עובדים הם לא מרצפות משתלבות", סיסמת האירוע של גרילה תרבות. זו הוכחה נוספת שאמנות ותרבות יכולים לשנות ולגעת בלבבות. אנחנו ממשיכים לחזק את העובדים האמיצים ומקווים לשמוע על עוד הצלחות שלהם. אנחנו פונים לכולם לנסוע לירוחם ולחזק את העובדים. שם, בדוודים הרותחים של אקרשטיין, נמצאת החזית של מדינת ישראל.

 

השתתפו באירוע מול מפעל אקרשטיין בירוחם:

ערן הדס, מתי שמואלוף, רועי צ'יקי ארד, הדס גלעד, אלכס בבאייב, ואן נויין, יהושע סימון, אורנה רב הון, אורנה ריבלין, לאה שקדיאל, אלישיב רייכנר, אלי אשד, בנצי סנגאוקר ומעין שטרנפלד.

ציירת: קרן כץ