לחצו כאן להורדת וצפייה באסופה

"שירה מפרקת חומה" היא שירון של 22 שירים שמטרתם לפרק את החומה הממשית וזו הדמיונית שפועלת ומרתיעה שני עמים במזרח התיכון השוכנים זה לצד זה. חבירה נדירה של משוררים ישראלים ופלסטינים לכתוב שירה פוליטית, חברתית ומוסרית נגד חומת האפרטהייד ובעד חיים של ידידות ושיתוף לשני העמים בין הירדן לים התיכון.

 
"שירה מפרקת חומה" מאמינה בשירה, במשוררים ובמשוררות ובכוח המילה והתפילה לשנות את המציאות הפוליטית ולהפוך קללה לברכה, כיבוש לשחרור, איבה לאהבה.
 
"שירה מפרקת חומה" נולדה לפני מספר חודשים בביקור של חבורת "גרילה תרבות" בחומה הגבוהה והרעה שחוצצת את אבו דיס לשניים. האירוע הונחה על ידי רוני הירש (שמצולמת בעטיפת השירון) ומרואן מח'ול והוא יוזמה של "גרילה תרבות", קבוצת משוררים שמתמקדת במאבקים חברתיים ובין השאר מחו עם עובדי אקרשטיין ירוחם, פולגת קרית גת ומלצריות קופי טו גו רמת אביב. המקבץ נערך בלילה יחיד וארוך בקפה מסדה, שהוא בית קפה יהודי-ערבי בשכונת הדר בחיפה, וספג מהשראת המקום. בחוברת, גברים ונשים, צעירים ומבוגרים, ערבים ויהודים, ומלבד "גרילה תרבות" היא יוצאת בחסות "דקה", "מעין" ו"גרילה תרבות".
 
"שירה מפרקת חומה" ניתנת לקריאה באינטרנט באופן חופשי, בלינקhttp://bit.ly/cO38O3. כפי שמצוין בחוברת, כל אחד מוזמן להדפיס לעצמו את הדפים. פעלנו בפורמט דומה כשהוצאנו את "לצאת" בזמן המלחמה האחרונה בעזה, והדבר הוביל לכך שהחומרים עברו בקלות בין גבולות והתפרסמו בלבנון ובמצרים וזכו להצלחה. גם הפעם אנחנו מצפים ששירים יתפרסמו בכל המזרח התיכון, ויעודדו את ישראל והסביבה ויראו אפשרות של חיים בשלום לשני הצדדים.
 
"שירה מפרקת חומה" אינה מייצגת עמדה אחת, או קול אחד, אך תכליתה ליצור מספיק הדים, צרימות ותרועות שירה שיסייעו להפיל את החומה בסופו של דבר. זו שירה שלא מסתגרת בעצמי, אלא תוקפת, ומבטאת סולידריות עם המאבק הפלסטיני לשחרור, לשוויון ולצדק חברתי בצד ובתוך החברה בישראל.
 
"שירה מפרקת חומה" היא פרויקט נוסף של יוצרים ויוצרות של גרילה תרבות שקופצים לבריכה (גם אם היא ריקה) בכדי להציע מחשבה אופטימית, פעילה ורעננה. התרבות בישראל מנסה להתחמק ככל האפשר מהתמודדות עם המחיר הבלתי אנושי והיומיומי של מנגנוני הכיבוש, כפי שהיא בורחת בפחד מנושאים חברתיים בתוכה. אבל דווקא שם בפינות החשוכות, בתוך הפה הפעור מרוב אֵימה ופחד, נכתוב את שירנו.
 
ל"שירה מפרקת חומה" חברו השפות העברית והערבית לחיות בזוגיות נפלאה אחת לצד השניה. מצב זה אינו רק פואטי, אלא גם אפשרי בחיים, בהוויה היומיומית של ישראל/פלסטין. אז אם תכנסו לתוך השירים, אל תשאירו אותם מאחור, חיזרו איתם לתוך חייכם ושנו אותם! אין זמן, המחר בידינו היום.
 
משתתפים: אהרן שבתאי, ענת זכריה, ראג'י בטחיש, דניאל עוז, אלמוג בהר, נוית בראל, סאמי מהנא, נעם פרתום, רוני הירש, ערן הדס, מרואן מח'ול, מתי שמואלוף, רועי צ'יקי ארד, יהושע סימון, עלא חליחל, תאמר מסאלחה, יערה שחורי, אסמאא' עזיזה, בעז יניב, ינאי ישראלי, מרחב ישורון, חנא אבו חנא
 
ערבית: אלטייב ע'נאיים ונאל אלטוחי וכמו כן רוז'ה תבור ותאמר מסאלחה
 
עברית: גיא גלבע רון
 
צילום עטיפה: טיוייט נויין
 
איורים: קרן כץ
 
עיצוב: אבי בוחבוט

לחצו כאן להורדת וצפייה באסופה