צילם: דני גרוסמן-שווד

 פעולות המחאה השבוע מתקיימות! / הודעה לעיתונות

"תם עידן העלמת העין. נגמר. אנחנו הולכים לפעול בנחישות, זאת משימה לאומית. אנחנו מתכוונים ביזנס. אני פונה אל השוהים הבלתי חוקיים, קחו את עצמכם מפה ותצאו ברצון. ניתן לכם את כרטיס הטיסה. צאו מפה. תחזרו לארצות המולדת שלכם. אם לא תצאו בטוב, אתם תצאו ברע, וזה יהיה מלווה בטראומה לילד, טראומה לאישה. זה לא נעים. לישראלים אני אומר, תפסיקו להעסיק עובדים בלתי חוקיים, אנחנו נגביר את האכיפה". (ציקי סלע, מפקד יחידת עוז: ארגוני הסיוע רוצים בהשמדתנו, NRG, 5.8.2009)
 
יום רביעי 5।8 בשעה 17:00 "שירת בנות הפליטות והמהגרות" פעולת מחאה של "גרילת תרבות" מול מתקן הכליאה של רשות ההגירה ברח' הצורף מספר 5, חולון


המחאה צוברת תאוצה
בימים אלה הורה ראש הממשלה לדחות את גירושם של ילדי מהגרי העבודה לעוד 3 חודשים। זהו הישג חשוב של המאבק שלנו, שרים, חברי כנסת ואנשי ציבור יצאו בקריאות פומביות למען זכויתיהם של מהגרי העבודה והפליטים, התקשורת סיקרה את הנושא באופן מקיף, וזכינו לתמיכה ציבורית רחבה।אנחנו ממשיכים במאבק וקוראים לביטול מבצע הגירוש לאלתר,תוך הסדרת מעמדם של הילדים ומשפחותיהם ועיגונו בחוק। נקרא לעצור את מדיניות "הדלת המסתובבת" לפיה עשרות אלפי עובדים מיובאים בזמן שעובדים אחרים מגורשים באכזריות!

בנוסף, הורה בימים אלה שר הפנים להשהות את נוהל גדרה-חדרה הנוגע לפליטים. זוהי החלטה חשובה אך הפגיעה החמורה בזכויות של הפליטים ממשיכה ואנו נמשיך לפעול למען הסדרת מעמדם וזכויותיהם של פליטים בחוק!
***

 

יום רביעי ה-5 באוגוסט בשעה 17:00 - שירת בנות ובני הפליטות, הפליטים ומהגרי/ות העבודה. אירוע שישי של גרילה תרבות. האירוע ייערך מול מתקן משטרת ההגירה (רחוב צורף 5, חולון) - למפה. למי שרוצה ניפגש בשעה 16:00 בכרמלית וניקח אוטובוס מס' 3 לחולון לאיזור תעשייה ונרד ברחוב המלאכה ומשם נצעד למתקן הכליאה.
בימים הקרובים תפתח יחידת עו"ז (יחידת "עובדים זרים" חסרת עוז וחזון) של משרד הפנים במבצע גירוש המוני מהארץ של משפחות וילדים של מהגרי עבודה. אנו משוררות, משוררים, יוצרות ויוצרים החלטנו להשמיע את קולנו כנגד האימה, הסיוט, הפחד ומדיניות השינאה.

גם ילדי הפליטים נרדפים על ידי משטרת ההגירה, נעצרים ונכלאים יחד עם משפחותיהם।הם נעקרים מאזור המרכז (נוהל חדרה-גדרה), ונשלחים למקומות בהם אינם יכולים לקבל טיפול רפואי מינימלי או צרכי קיום בסיסיים। מעצרים המוניים נערכים ברחובות תל אביב וערים אחרות מאז ה-1 ביולי. ציד האדם הזה עומד לעלות מדרגה ב-1 באוגוסט ולהפוך לרדיפה חסרת תקדים של משפחות וילדים. הזכרון ההיסטורי של גירוש יהודים מאירופה, גירוש ערבים, גירוש מהגרים ברחבי העולם, חוזר גם לכאן -כשישראל לא מוכנה לחשוב על עתידה במזרח התיכון ואפריקה והאחריות המוסרית שלה לתת מקלט בסיסי לנרדפים/ות ולחסרי/ות הישע.
כמה מילים על הילדות - רבים מהילדות/ים שנולדו בישראל מוגדרים "לא חוקיים", כי המדינה אוסרת על מהגרי עבודה לקיים קשר זוגי או להביא ילדים לעולם – הם עברו על החוק בכך שנולדו (!) הילדים האלה הם ישראלים לכל דבר. הם נולדו בישראל, גדלו בישראל, התחנכו בישראל, שפתם היא עברית וזהו המקום היחיד שהכירו אי פעם.

ילדי הפליטים הם חסרי מעמד וחסרי זכויות כי המדינה מתכחשת לכך שהוריהם הם פליטים, ואינה מוכנה להעניק מקלט מדיני לאנשים שנמלטו בעור שיניהם מרצח עם ומרדיפה. מדובר בפחות מאלפיים ילדים בסך הכל, מהם כאלף ילדים של מהגרי עבודה, וכ-700 ילדי פליטים.

האירוע בשיתוף עם אלישבע מליקובסקי, מארגון "אסף" המסייע לפליטים ולמבקשי מקלט, רועי וגנר וחגי מטר. ארגונים שונים מוזמנים לתת את חסותם. בינתיים נותני החסות, מלבד "גרילה תרבות", הם כתבי העת "מעין", "מערבון", "בסטתרבות", "דקה", הוצאת "בימת קדם" - "הכיוון מזרח" ו"אתגר".

אתם/ן מוזמנים/ות לראות בטקסט זה הזמנה אישית להצטרף לאירוע.