אחרי ההעלאה השנייה 

ששינסקי: גרסת הבמאי, גלצ

ששינסקי: פירמות בצרה נוטות להשתמש בכספי הפנסיה לטובתן, דה מרקר

אנרגיות טובות: מחזה אבסורד בחסות הכנסת, דה מרקר

תמונות מהאירוע כאן וכאן וכאן

 

**

 

אנרגיות טובות – הספר והמחזה, רועי צ'יקי ארד

אנרגיות טובות: מחזה ספקטקולרי, מה שיש ב"אנרגיות טובות" הוא מה שנעלם מהכרתנו (לא במובן המטפיזי, במובן הפרקטי) הכפלה זו מרוקנת את התוכן העלוב של הדיון הפוליטי בכנסת מתוכנו העלוב אנסטסיה מיכאלי: "בהתנדבות, בוודאי."
חבורת מעיין וגרילה תרבות העלו מחזה המורכב מדבריהם של חברי ועדת הכלכלה של הכנסת. עכשיו הם הוציאו את הטקסט עצמו בחוברת שכותרתה "אנרגיות טובות". זוהי דוגמה מצוינת לכוח הביקורתי, והמחאתי, של אובראידנטיפיקציה אמנותית.

נמרוד פלאשנברג, מיסיי

אפשר לקיים ויכוח פוליטי ענייני ולא בצעקנות פרחחית כפי שאתה שוקד לנהוג במחזה "אנרגיות טובות", או ליתר דיוק במציאות של ועדת לא ועדה. ושוב תודה ל"גרילת תרבות" על תרומתה לשילוב האומנות במאבק לישראל שוויונית. לא ישראל המתרפסת למרגלותיו של תשובה כפי שהיטיב לעשות אופיר אקוניס בסיוע יותר מדי חברי כנסת... מהימין, כן לא טעיתי מהימין.

איתן קלינסקי בניוז 1

אנרגיות טובות בתוכנית הבוקר של אברי גלעד - צ'יקי ויובל

דנה גילרמן - סלונה


מיה סלע, הארץ, גלריה, 17.5.2011

 

גז, צחוק: על הצגה "אנרגיות טובות" על ועדת הכלכלה

תשכחו מהבימה או הקאמרי. ההצגה הכי טובה בעיר בימים האלה היא ישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת על תמלוגי הגז הטבעי. לא, זאת לא טעות: תמליל הישיבה הדרמטית שבה התנהל הקרב על גובה המס שמשלמים בעלי ההון שקודחים גז טבעי בחופי ישראל, הפכה למחזה. יצחק תשובה, אופיר אקוניס ושלי יחימוביץ', גרסת התיאטרון

רותי סיני | 16/5/2011 15:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר

מוטרף, מצחיק עד דמעות, עצוב עד דמעות, סאטירה, גרוטסקה, פרודיה - והוכחה ניצחת לכך שהמציאות עולה על כל דמיון. כזו היא "ישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת על תמלוגי הגז הטבעי", הצגה שאינה מחזה כי אם קריאת פרוטוקול מספר 320 המתעד דיון בבית המחוקקים בעד ונגד הגדלת התמלוגים שחברות הגז משלמות למדינה.

הוגי הרעיון, היוצרים יונתן לוי ורועי צ'יקי ארד, מגדירים את הפרוטוקול כתב תביעה נגד ניסיונם של אנשי עסקים ופוליטיקאים "לחמוס מאזרחי המדינה את עתידם", באמצעות הפחדה וליבוי שנאה, בעיקר באמצעות אזכורים תכופים של שני שדים - האויב האיראני והקרן החדשה לישראל, שמממנת ארגוני זכויות אדם ותומכת בהגדלת התמלוגים לטובת הציבור. למעט קיצור משלוש שעות לכשעה וחצי, מועלה הפרוטוקול על הבמה בגרסתו המקורית.

להלן קטעים נבחרים. לא נגענו: ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד, יו"ר הוועדה בזמנו, הוא בלא ספק גיבור המופע. אקוניס מתנגד להגדלת חלקה של המדינה ברווחי חברות הגז וכבר בתחילת הדיון הוא מזהיר שמהלך כזה עלול לדרדר את המדינה "להיות שוב כלכלה סובייטית שחונקת את המשק" ולגרום תורים ללחם, סטייל ברית המועצות לשעבר.

עוד הוא מזהיר ש"אסור לנו לתת לארגוני שמאל פונדמנטליסטיים לנהל את כלכלת ישראל" (הכוונה לקרן החדשה) ונותן את זכות הדיבור לאלוף (מיל') יוסי פלד כדי שיספר איך איראן מנסה להשתלט על מאגרי גז לבנוניים. "כסף איראני הוא כסף לטרור, הוא כסף לחיזבאללה, ואנחנו יודעים שכבר ספגנו רקטות מהם", מסביר אקוניס. "במקום שהגז הטבעי הישראלי יחליש את ציר הרשע, אם נשגה, הוא יחזק אותו".

בנקודה זו מתפרץ ח"כ דב חנין (חדש): "הסובייטים ואיראן. איפה צפון קוריאה? על מה הדיון? מישהו בעד רקטות איראניות? על מה אתה מדבר?".

אקוניס מתחמם. "חברים, אני מבקש להסיר את המסכות מעל השיח הצבוע", הוא אומר וגם מבקש מהנוכחים, בהם שלושה לוביסטים על כל חבר כנסת: "תפסיקו כבר ללכת עם הספינים של הקרן החדשה".

כאשר ח"כ אורית זוארץ (קדימה) מעירה לו שבכל פעם שהוא מזכיר את הקרן ואת שתי"ל (הזרוע הביצועית של הקרן) הוא רק עושה להם יחסי ציבור, אקוניס לא נשאר חייב: "אני אגיד את זה אפילו חמש פעמים. אני אגיד שתי"ל ואני אגיד עציץ וכל דבר שאני מוצא לנכון".

כדי לחזק את עמדתו, מקריא אקוניס ממסמך שבו, לטענתו, שר האוצר יובל שטייניץ כותב שהגדלת התמלוגים היא בעייתית. אלא שאז מבהירה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) שמדובר בתשובה לשאילתא שאותה כתב שישה חודשים קודם לכן פקיד באוצר, שלא ידע שעמדת הבוס שלו הפוכה.

לעומת זאת, ח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), תומכת נחרצות באקוניס. "עולה חשד סביר כי גורמים עוינים בתוך המדינה, ואני רוצה לחזור על זה שוב, בתוך המדינה, פועלים במכוון נגד עצמאות כלכלית לישראל", אומרת המפחידנית הלאומית. "שירות הביטחון צריך לבדוק ולחקור קשר אפשרי בין הגורמים האלה לפעילות חתרנית נגד המדינה".

"מה שירותי הביטחון צריכים לעשות? מה היא אומרת? לא הבנתי", אומר ח"כ נחמן שי מקדימה, שמשחיל בכל הזדמנות הערות עוקצניות.

אבל מיכאלי ממשיכה בנחישות ומציעה ליחימוביץ' ולתומכים בהעלאת התמלוגים "שיקחו קסדות וילכו לחפור וינסו לחפש גז וינסו להביא את התרומה למדינה". יחימוביץ' מזכירה ש"לחברי הכנסת אסור לעבוד בעבודה נוספת", והדיון חוזר למסלולו, עד לפעם הבאה.

מתוך ההצגה

הפחדה וליבוי שנאה. ''אנרגיות טובות'' מתוך ההצגה
היינו כחולמים

הופעתו של יצחק תשובה בדיון היא הממלכתית ביותר. "הצלחנו לשכנע את חברת נובל אנרג'י להשקיע במדינת ישראל למרות המחיר הכבד שהיא נאלצה לשלם בגלל החרם הערבי", הוא מספר, "צריך לכבד ולהצדיע בפניהם..."

"להצדיע?", נזעקת יחימוביץ. "אולי גם להשתחוות?", תשובה מתעלם. "במעמד זה אני מבטיח להמשיך להשקיע במדינתנו הקטנה, לחזק אותה ואת הכלכלה שלה. אמשיך להגן עלינו למען הדורות הבאים", הוא מסכם, בלא שמץ של פאתוס. לעומתו, ח"כ ציון פיניאן (ליכוד), נחנק מרגש: "אני חושב 20 שנה אחורה, אם מישהו חלם פעם שהישיבה הזו תהיה, היינו כחולמים".

את דמותו של תשובה מגלם המוסיקאי והעיתונאי יובל בן-עמי, שגם מגלם את ח"כ לשעבר הרב מיכאל מלכיאור. מלכיאור, שהקים פורום אזרחי רחב לתמיכה בעלאת התמלוגים, נדחק לעמדה מתגוננת כדי להדוף טענות של אקוניס וחבריו שהוא נתמך על ידי הקרן החדשה לישראל.

"קודם כל אם אתה באמת לא ממומן על ידי הקרן החדשה, ואני אמרתי את זה, אז אני מתקן ומתנצל", מגיב אקוניס למחאה של מלכיאור. "מה זה אם אמרת? אתה

כן אמרת", עונה מלכיאור. "אז אם אמרתי, אני מתנצל", שח אקוניס. "שוב אמרת אם'", מציין ח"כ נחמן שי.

הרעיון למופע נולד בחדר המורים של תיכון אורט בקרית טבעון, שבו הולך וקם בית ספר אנתרופוסופי. באחד הימים דיברו המורים על תמלוגי הגז. בין המשתתפים היה יונתן לוי, מחזאי, משורר ומורה, שההצגה שלו "מנו מלך אטלנסטיס" זכתה בפרס בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר. לוי נזכר בדיון על התמלוגים, שנשמע לו כמו קרקס. הוא נכנס לאתר הכנסת, מצא את הפרוטוקול והנוכחים חילקו לעצמם תפקידים וקראו.
בינואר השנה הועלה המופע בתל אביב על ידי רועי צ'יקי ארד וגרילה תרבות, קבוצת פעילים שמחברים בין אמנות לפוליטיקה ומופיעים באירועי מחאה. ב-5 ביוני יעלה המופע בפעם השנייה, במסגרת "מתחת להר - פסטיבל לאמנות ציבורית חדשה".

ההקראה אינה מצריכה הפקה וגם לא חזרות, תפאורה או מימון. האביזרים המעטים כוללים מכונת מחיאות כפיים שנקנתה בחנות צעצועים בשוק של רמלה, סמל המדינה ואולי צלחות של הכיבוד האהוב על הח"כים - בורקס. הצגת בורקס כבר אמרנו?

אקוניס כמשל

רעיון ההקראה הוא ניסיון חדש לפרוץ את גבולות התיאטרון. אבל מעבר לתוספת המבורכת לתיאטרון האוונגרד, חורג המופע מהתכנים המקובלים של תיאטרון פוליטי בישראל. במקום עיסוק בסכסוך הישראליערבי, בסכסוך בין מזרחים לאשכנזים וחילונים לדתיים, המופע מגיח לזירה חדשה ועכשווית: הסימביוזה בין הון לשלטון.

"אנשים צחקו מאד ויצאו המומים כי זה הזוי ברמה שקשה לתאר", אומר בן עמי. "הדמות של אקוניס היא כל כך מעניינת כי קשה לדעת אם הוא מתכוון למה שהוא אומר. הייתי אומר אפילו שמבחינה דרמטית הוא דמות לא אמינה. אם זה היה מחזה, הייתי מחזיר אותו לדרמטורג שישכתב את הדמות".

גדולתו של הטקסט היא באותנטיות שלו, ואין ספק שהוא מעשיר את הרפרטואר הדל של התיאטרון הפוליטי העכשווי ושל תיאטרון האבסורד בישראל. הטקסט כבר נכרך ויצא לאור בשבוע שעבר כספר, תחת הכותרת "אנרגיות טובות". השם 'אנרגיות טובות' מבוסס על הסלוגן הציני של קמפיין התדמית של חברות הגז בסמוך לנסיונן לנגוס בהחלטות ועדת ששינסקי,'נובל אנרג'י מביאים אנרגיות טובות לישראל'.

היוצרים טוענים שאין כרגע כוונה להפוך את ההקראה למופע קבוע. ייתכן ובאמת אין בכך צורך. לטקסט יש פוטנציאל להפוך להצגת פולחן ניידת, קלת תנועה. הספר (20 שקלים) יאפשר לכל מי שרוצה להעלות את המופע. "אם הציבור שומע את הרטוריקה והדמגוגיה של הגורמים השליטים זה עשוי לחדד את התודעה שלו באשר למוסריות ולאינטליגנציה של אלה שמנהלים את המדינה", אומר לוי.

האמירה שניתן להכתיר כמדהימה ביותר בפרוטוקול, מפיה של ח"כ יוליה שמא לוב-ברקוביץ', משמשת משפט סיום ראוי לכתבה זו: "יש פה קולות שאמרו שמדובר על כסף ואני חושבת שלא מדובר על כסף. אני חושבת שמדובר על ערכים, על יושרה, על אמונה ועל אמון".

 גז, צחוק: על הצגה "אנרגיות טובות" על ועדת הכלכלה , רותי סיני - מעריב

Good Energies

 ועדת ששינסקי - גרסת הבמאי

תשובה, כוכב הההצגה

יעל עבאדי
עדכון אחרון: 12:55 , 06/06/2011

על הבמה הקטנה בגלריית "יפו 23" בירושלים עלתה אמש ההצגה "אנרגיות טובות". במקום עוד מחזה של שייקספיר או של חנוך לוין בחרו היוצרים שם להתעסק בחומר קצת יותר אקטואלי - הדיון הסוער שהיה בועדת הכלכלה של הכנסת בנוגע למסקנות ועדת שישינסקי לבחינת תמלוגי הגז. הטקסט - פרוטוקול הוועדה - נשמע כמו מחזה אבסורד
 
 
לחבורת התיאטרון הצעירה נשמע הדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת לפני שמונה חודשים בעניין מסקנות ועדת ששינסקי לבחינת תמלוגי הגז ממש כמו מחזה אבסורד. השחקנים הרימו את הכפפה, ואמש (א') העלו באולם גליל בגלריית "יפו 23" בירושלים את המחזה "אנרגיות טובות", שמהווה שחזור מדוייק של אותו דיון.
 
 
הטקסט מכיל, כמו כל מחזה אבסורד ראוי, דיאלוגים בין חירשים, משפטים מגוחכים, והצהרות מוגזמות של חברי הכנסת ושאר המשתתפים בדיון. כך למשל, נשמע יושב-ראש הוועדה, אופיר אקונים, מטיח בחבר הכנסת דב חנין שוב ושוב: "אתה תומך במשטר קומוניסטי", כאשר הדבר כלל לא רלוונטי לדבריו של חנין.
 
כוכב הערב היה הבעלים של קבוצת דלק אנרגיה, יצחק תשובה, או ליתר דיוק, השחקן שנכנס לדמותו. בהצגה הוא נראה עומד על השולחן, בעוד חברי כנסת מנופפים לו ומדליקים עבורו סיגרים. הם נראים מוחאים לו כפיים ומריעים לו כשהוא מכריז בהתרגשות: "זה חשוב לא בשבילי, אני לא חושב כן - אלא ישראל".
 
מי שגילם את אקוניס הוא גם במאי ההצגה, יונתן לוי, שמדגיש כי המילים הם אותן אלו שנאמרו על-ידי הנוכחים בדיון, צוות השחקנים רק נתן להם את הפרשנות על הבמה. "הוועדה הזו הפכה לדיון בלתי ענייני, מגוחך, דמגוגי ומצחיק מאוד שהתנהל סביב נושא רציני שלו השפעה על עתיד המדינה", הוסיף.

בקהל צפו בהתלהבות רבה גם חלק מגיבורי הפרשה: יושב ראש הועדה, פרופ' איתן ששינסקי, היועץ הכלכלי של ראש הממשלה פרופ' יוג'ין קנדל, וגם חברת הכנסת שלי יחימוביץ', שנהנתה לצפות בדמותה מהצד. "לראות את אותם טקסטים בפי השחקנים מראה את האבסורד המטורף שהתחולל בישיבה", שיתפה, "היא הייתה מטורללת בסגידת חברי הכנסת לבעלי ההון". שר האוצר, יובל שטייניץ, שגם כן היה בקהל, אמר כי "קצת הומור עצמי לא מזיק אחרי שנה שלמה של  קלחת המאבק הזה". יצחק תשובה בחר שלא להגיב.

 

 

כשיונתן לוי, מורה ומחזאי, צפה בדיוני ועדת הכלכלה בנושא תמלוגי הגז, הוא חש תערובת של חרדה וגיחוך - ולכן הפך את הדיונים למחזה
>> לפני כחצי שנה התאספה קבוצת פעילים חברתיים באולם הקטן של קולנוע בירוביג'ן שבאזור התחנה המרכזית הישנה של תל אביב. ללא חזרות או במאי ועם מינימום אביזרי במה ותפאורה הם הקריאו על הבמה את המחזה "אנרגיות טובות" - המבוסס, כמעט אחד לאחד, על פרוטוקול של ועדת הכלכלה של הכנסת, שדנה בנושא תמלוגי הגז. מה שנראה על פניו כרעיון מוזר, שלא לומר משמים, התברר כשלאגר: הקהל שאג מצחוק, מחא כפיים ובסופו של דבר מה שהיה אמור להיות ערב חד פעמי צבר תאוצה. ביום ראשון הקרוב, 5 ביוני, יעלה "אנרגיות טובות" בפעם השנייה במסגרת "מתחת להר - פסטיבל לאמנות ציבורית חדשה" בירושלים. אם יהיה ביקוש, ישמחו היוצרים להמשיך להריץ את ההצגה.
"כשמסתכלים על הטקסט של הפרוטוקול רואים שמדובר בדרמה שגם נוגעת לענייני השעה וגם יש בה משהו על זמני", אומר יונתן לוי, מיוזמי ההקראה. "זה מחזה עם דמויות חזקות, שמצליח להעלות שאלות של רטוריקה, דמגוגיה, פופוליזם ואינטרסים - כל מה שמרכיב דרמה טובה. אתה קורא את המחזה ומבין שזה זהב טהור. זה חזק, פשוט מחזה מעולה".
 
הדיון שעומד במרכז המחזה התקיים ב-5 באוקטובר 2010, אחד הימים הדרמטיים שידעה ועדת הכלכלה בשנים האחרונות. כחצי שנה לאחר הקמת ועדת ששינסקי לבחינת המדיניות הפיסקלית של ישראל בנושא משאבי נפט וגז, וחודש לפני פרסום מסקנות הביניים, התכנסו חברי הועדה לדון בנושא. זו היתה ישיבה סוערת ואמוציונלית בהשתתפות חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית וכן נציגים של חברות הגז ובראשם יצחק תשובה, בהופעה נדירה בפני הוועדה. לתוך הקלחת הושלך מכל הבא ליד: האיום של הטילים האיראניים, התורים ללחם ברוסיה הקומוניסטית, פעילותם של ארגוני שמאל קיצוניים, גורמים עוינים, עמותות ובעיקר כסף, הרבה כסף - חלקם של אזרחי ישראל בהכנסות מתגליות הגז מול חופי המדינה.
 
לוי, מחזאי, משורר ומורה מטבעון צפה בישיבה בשידור הישיר בטלוויזיה בתערובת של גיחוך וחרדה. במסגרת הפעילות החברתית שהוא מארגן יחד עם קבוצת מורים מבית הספר, החליט להעלות הקראה מאולתרת של "המחזה". המורים היו בחלקם השחקנים שגילמו את חברי הכנסת והלוביסטים ואחרים ישבו בקהל. לוי מספר: "בדרך כלל הצגות פוליטיות הן משעממות, עולות הרבה כסף ואף אחד לא הולך לצפות בהן. חשבתי שבאמצעים פשוטים אפשר להפנות זרקור לנושא בוער, שאינו תלוי ימין-שמאל, לא קשור לעניינים ביטחוניים, וקצת חורג מהדיון הפוליטי הרגיל גם בתיאטרון. בפעם הראשונה אולי התיאטרון עוסק בהון-שלטון, שזה נושא לא פחות קריטי בימינו מהסכסוך היהודי-ערבי. הדיון הספציפי הזה גם מביא לצופה את אופני הניהול הקלולקלים של הנושאים הבוערים ביותר".
 
בעקבות התגובות הנלהבות להקראה הראשונה החליט לוי לפנות לידידו, העיתונאי רועי צ'יקי ארד, ולהציע לו להעלות את "המחזה" גם בתל אביב. ארד וקבוצת פעילים חברתיים (בהם יהושע סימון, מתי שמואלוף, תמר זנדברג, נדב אפל ויובל בן עמי) הרימו את הכפפה. משם, הדרך להקראות נוספות במסגרת הפסטיבל הירושלמי היתה קצרה.
"חשוב לנו לומר את דברינו בעניין הגז ולא פחות מכך שזה יהיה צעיר, סקסי וידבר לקהל הצעיר", אומר שמואלוף - משורר, פעיל חברתי ופובליציסט שגילם את דמותם של חברי הכנסת ניצן הורוביץ ויוליה שמאלוב-ברקוביץ'. "רצינו שזה לא יישאר כדיון משמים בכנסת שאף אחד לא רוצה לדעת ממנו. עצוב לראות שאין מחשבה ציבורית רחבה, שהאינטרס הציבורי נעלם, שהדיון מצומצם לפחד, לאיבה ולשנאת האחר".
 
חברת מועצת העיר תל אביב-יפו (מרצ), תמר זנדברג, לא היססה לפני שהסכימה להצעה להשתתף בהצגה ולשחק את ח"כ אורית זוארץ מקדימה. "מי שצפה בדיון המקורי ראה שהתרחש בכנסת ישראל מחזה אבסורד", אומרת זנדברג. "ההצגה הזו היא הדרך הטובה ביותר להנגיש את הנושא לציבור, ולהנכיח את האבסורד שבו מחלקים את המשאבים הטבעיים של אזרחי מדינת ישראל לכמה בעלי הון. בהצגה הראשונה היה חשמל באוויר. ברגע שזה מוצג מול קהל זה מקבל חיים משלו ואז יותר אנשים נחשפים לעניין. זה מראה שפעולה אמנותית יכולה לתרום לנושא הפוליטי".
 
במקביל להקראות החליטה הקבוצה להשקיע ולכרוך את הגרסה המקוצרת של פרוטוקול הוועדה, ולמכור את הספרון תמורת 20 שקל בחנויות ספרים עצמאיות ברחבי הארץ. לדברי שמואלוף, נמכרו עד היום מאות עותקים. אחד מהם, כאמור, נמצא בספרייתו של פרופ' איתן ששינסקי, שעמד בראש הוועדה הציבורית לבחינת תמלוגי הגז. לדברי ששינסקי, הוא קרא בו בעיון וחש רגשות מעורבים: "אפשר לראות למה עשו מזה הצגה אבל יש בזה חלק שנראה לי בעייתי והוא זילות הכנסת. זה היה אמור להיות דיון באחד הנושאים הכי רציניים שהכנסת דנה בהם בשנים האחרונות, אבל למעשה לא היה שום דיון על הגז והנפט. לחלוטין לא היה שום דיון בנושא הזה - זה לא ראוי".
 
שר האוצר, יובל שטייניץ, ביקש הזמנות רשמיות לאירוע ההקראה של "אנרגיות טובות" ביום ראשון. ששינסקי קיבל גם הוא הזמנה, אך כנראה יספיק לצפות רק בחלק האחרון של המחזה בגלל התחייבויות קודמות. ח"כ שלי יחימוביץ', שנכחה בדיון המקורי, שיריינה לעצמה מקום להצגה מבעוד מועד ואפילו היתה מוכנה לוותר לשם כך על חוג בית - בתקופה קריטית שלפני פריימריז במפלגת העבודה. "לטעמי ההצגה הזאת מאוד חשובה", אומרת יחימוביץ'. "זו סאטירה פוליטית במיטבה. יש לזה המון כח דווקא בגלל שהם בחרו לקחת את הפרוטוקול כפי שהוא ולהעלות אותו על הבמה. אני מתייחסת בחרדת קודש לעבודה בוועדות הכלכליות והדבר האחרון שאני רוצה הוא להגחיך אותן. אבל מי שהגחיכו את עצמם היו חברי הכנסת. חשוב שהציבור ייחשף לדרך שבה מנהלים את האינטרסים שלו".
 
לח"כ דב חנין, מחברי ועדת הכלכלה, אין ספק שההצגה הכי טובה מתקיימת בכל יום בכנסת. "בעיני המחזה הזה ממחיש דברים יומיומיים, זו דמותה של הכנסת, ככה נראה מאבק על אינטרסים ציבוריים", אומר חנין. "לרוב התקשורת בוחרת לא להציג את זה לציבור, אבל כאן באמת היתה ישיבה סוערת ודרמטית. אלא שהאופן שבו מתנהלים דיונים ומתקבלות החלטות דומה גם במקרים אחרים שנשארים רחוק מהעין הציבורית. אני מקווה שהמחזה הזה יפתח פתח לעוד מחזות דוקומנטריים בעתיד". ח"כ אופיר אקוניס, שניהל את הדיון כיו"ר ועדת הכלכלה, בחר שלא להגיב.
 
ראש מטה שר האוצר, דוד שרן, אמר כי "ההצגה הזו ממחישה את אחד הקרבות החשובים והמרתקים שהתקיימו בשנים האחרונות בכנסת ואת ניצחון הדמוקרטיה הישראלית על בעלי ההון, שלא בחלו באמצעים בניסיון לקבל את מבוקשם".

הפרוטוקול שקרע מצחוק את יובל שטייניץ, יוג'ין קנדל ואיתן ששינסקי
הפרוטוקולים של זקני ששינסקי: בתחילת השבוע הועלה בפעם השנייה, במסגרת פסטיבל "מתחת להר" בגלריה יפו 32 בירושלים מחזה יוצא הדופן - "אנרגיות טובות" הוא מחזה המבוסס על פרוטוקולים של ועדת הכספים של הכנסת, שדנה בתמלוגי הגז.
את המחזה העלו גרילה תרבות ותיאטרון מעיין, על פי רעיון של המחזאי והמורה יונתן לוי, שאף גילם במחזה את ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), שכיהן כיו"ר ועדת הכלכלה. אל לוי הצטרפו 16 שחקנים לעת מצוא, בהם חברת מועצת העיר תל אביב-יפו תמר זנדברג (ששיחקה את ח"כ אורית זוארץ), המשורר והפעיל החברתי מתי שמואלוף (ששיחק את ח"כ יוליה ברקוביץ'-שמאלוב), ועיתונאי "ידיעות אחרונות" יהודה נוריאל (שגילם את ח"כ שלי יחימוביץ').
אל ההצגה הגיעו כמה מהשמות הבולטים במאבק למען העלאת תמלוגי הגז, בהם יחימוביץ', שר האוצר יובל שטייניץ, פרופ' איתן ששינסקי, שעמד בראש הוועדה הקרויה על שמו, ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה וחבר בוועדה, יוג'ין קנדל. הארבעה ישבו זה לצד זה בשורה הראשונה, וצחקו לאורך כל הקראת הפרוטוקול. מי שצחק בקול רם במיוחד היה השר שטייניץ, שביקר באחרונה כאורח במסיבת החתונה של אלעד תשובה, בנו של בעל השליטה בדלק, יצחק תשובה, שנלחם במסקנות ועדת ששניסקי.
יחימוביץ', המתמודדת על ראשות מפלגת העבודה בימים אלה, ביקשה להקים במקום דוכן התפקדות למפלגה - אך בסופו של דבר הוא לא הוקם. יחימוביץ' גם ביקשה מנוריאל, שגילם אותה במחזה, להתפקד למפלגה - אך נענתה בשלילה. ששניסקי רכש בערב לא פחות מ-40 עותקים של הספר "אנרגיות טובות", שממנו הקריאו המשתתפים.
באירוע נכח גם השר הממונה על שיפור השירות לציבור, מיכאל איתן (ליכוד), שצילם את המתרחש בסמארטפון שלו והעלה ממנו תמונות לפייסבוק. ההצגה הבאה של המחזה "אנרגיות טובות" תהיה ככל הנראה בפסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי.
אבשלום חלוץ ועידו סולומון